Ślub cywilny w plenerze – JAK ZORGANIZOWAĆ ślub plenerowy?

Ślub cywilny w plenerze – JAK ZORGANIZOWAĆ ślub plenerowy?

Ślub w plenerze jest piękną formą uroczystości, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Jak zorganizować plenerowy ślub i o czym należy pamiętać?

Ślub cywilny w plenerze – jakie formalności trzeba spełnić

Ślub cywilny w plenerze jest w Polsce możliwy od 2015 roku, gdy wprowadzono nowelizację ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ślub plenerowy daje narzeczonym zdecydowanie większą swobodę i możliwości wyboru jeżeli chodzi o miejsce ślubu i jego aranżację.

Ślub cywilny w plenerze może odbyć się przy spełnieniu dwóch podstawowych warunków:

  • Ślub cywilny w plenerze musi zachować uroczystą formę
  • Ślub plenerowy musi być bezpieczny dla jego uczestników

Jeżeli jesteście przekonani, że plenerowy ślub będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem, to nie pozostaje nic innego, jak udać się do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejscu ślubu.

Przed wizytą w USC przygotujcie

  • wasze dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) – do okazania
  • dowód opłaty skarbowej – możecie zapłacić w kasie urzędu albo przelewem na konto urzędu
  • jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa
  • jeśli będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem
  • jeśli nie masz polskich aktów stanu cywilnego (a jesteś obywatelem Polski), przygotuj:
    • zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia
    • a jeśli byłeś wcześniej w związku małżeńskim, przygotuj zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa

Podczas wizyty w USC

  • ustalicie termin ślubu
  • złożycie zapewnienie, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa
  • złożycie wniosek o ślub poza urzędem

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Koszt ślubu cywilnego w plenerze nie może wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia w Polsce.

  • Opłata za ślub w plenerze to zwykle 1000 zł.
  • Dodatkowo musicie wykonać obowiązkową opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Dowód uiszczenia tej opłaty powinniście przygotować jeszcze przed wizytą w USC.

Ślub cywilny w plenerze – dla kogo będzie najlepszy?

Dla kogo ślub cywilny w plenerze będzie najlepszy?

Śluby plenerowe to najlepsze rozwiązanie do osób, które mają swoją wizję ślubu i chcą w ten sposób zrealizować swoje marzenie.

Ślub plenerowy daje możliwość przeżycia tej uroczystości w wyjątkowym miejscu. Oryginalny charakter takiej uroczystości może być doskonałym pretekstem do organizowania w przyszłości kolejnych plenerowych rocznic ślubnych.

Jeżeli zależy Ci na perfekcyjnie przygotowanym ślubie w plenerze możesz również skorzystać z pomocy profesjonalnego wedding plannera, który zorganizuje tę uroczystość za Ciebie. 

Zalety ślubu cywilnego w plenerze

Śluby plenerowe dają szerokie możliwości aranżacji w porównaniu z uroczystościami w USC

  • Ślub bliżej natury – śluby plenerowe odbywają się zwykle z miejscach ubogaconych o śpiew ptaków, szum drzew, a nawet dźwięk płynących strumieni
  • Zdecydowanie więcej miejsca – podczas ślubu w plenerze z całą pewnością nie zabraknie miejsca dla wszystkich gości
  • Większa intymność – miejsce ślubu plenerowe jest zwykle bardziej kameralne
  • Bliskość sali weselnej – ślub obok sali weselnej jest zdecydowanie łatwiejszy do zorganizowania. W niektórych przypadkach możliwe jest również zorganizowanie wesela plenerowego
  • Piękne miejsce na plenerową sesję ślubną – ślub w plenerze możesz połączyć z plenerową sesją ślubną, która może odbyć się zaraz po ceremonii i być jej naturalnym przedłużeniem

Ślub cywilny w plenerze – o czym koniecznie należy pamiętać

Organizacja ślubu plenerowego to poważne przedsięwzięcie. Aby wszystko odbyło się zgodnie z Waszym scenariuszem należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Pogoda, jak na zamówienie

Pogoda, to jeden z najważniejszych czynników, jaki ma wpływ na przebieg ślubu w plenerze. Jednocześnie jest ona niezależna od Waszych oczekiwań. Każdy marzy o idealnej pogodzie, podczas swojego ślubu, jednak uroczystość pod otwartym niebem rządzi się swoimi prawami. Z tego względu zawsze należy mieć plan B na wypadek deszczowej aury:

  • Rozwiązaniem może być ślub w plenerze pod zadaszonymi namiotami bez ścian
  • Możecie również pomyśleć o Sali ślubnej, która będzie przygotowana obok, na wypadek deszczowej pogody
  • Nic nie stoi na przeszkodzie byście przygotowali dla siebie i gości parasole. Białe parasolki doskonale sprawdzą się również w bardzo upalny dzień

Dekoracje w Waszym stylu

Dekoracje w Waszym stylu

Ślub plenerowy daje najlepszą możliwość na przygotowanie uroczystości w określonym stylu. Ślub w stylu rustykalnym bądź ślub boho to początek możliwości. Poza motywem przewodnim i dekoracjami kwiatowymi warto pamiętać o funkcjonalnych dodatkach:

  • Miłym dodatkiem mogą być koce dla gości, które sprawdzą się podczas wesela w plenerze, gdy w nocy zacznie robić się chłodno
  • Pięknym akcentem może być również rozpalone w ogrodzie ognisko
  • Świece na stołach dodadzą klimatu, a jednocześnie mogą mieć właściwości odstraszające owady

Klimatyczne oświetlenie

Klimatyczne oświetlenie na ślubie cywilnym w plenerze

Ślub plenerowy to piękne wydarzenie, które będzie wyglądać pięknie na zdjęciach, pod warunkiem, że zadbacie o odpowiednie oświetlenie. W przypadku zdjęć po zmroku światło z lampy błyskowej nie odda klimatu miejsca. Dlatego warto pomyśleć o kilku udogodnieniach dla fotografa, które jednocześnie będą pięknym akcentem, podkreślającym aranżację:

  • Świeczki na stołach
  • Girlandy bądź pochodnie
  • Lampy solarne
  • Żarówki led w mlecznych oprawkach o ciepłej temperaturze barwowej

Drogowskazy dla gości

W miejscu uroczystości ślubnej warto jest umieścić gustowne drogowskazy, wskazujące drogę do miejsca ceremonii oraz innych stref, dzięki którym gościom będzie łatwiej się poruszać, gdy wesele będzie na świeżym powietrzu.

Ślub cywilny w plenerze – pomysły na miejsca

Wybór miejsca na ślub w plenerze może nie być oczywisty. W końcu możliwości jest niemal nieograniczona liczba. Sprawdźcie kilka ślubnych inspiracji, które są wybierane zdecydowanie częściej.

Ślub w ogrodzie

Ślub w ogrodzie

Ogrody, ze względu na urodzaj kwiatów i drzew zawsze doskonale sprawdzają się do ślubów plenerowych. Zwłaszcza wiosną, gdy kwitną drzewa takie miejsca stają się bardzo urokliwe.

Ślub w sadzie

Ślub w sadzie

Z ogrodu niedaleka droga do sadu. Sady mogą być wspaniałym miejsce na ślub w plenerze w czasie kwitnienia drzew.

Ślub nad jeziorem

Ślub nad jeziorem

Ślub nad jeziorem daje możliwość zaaranżowania uroczystości na piaszczystej plaży lub na pomoście. Wyobraźcie sobie to piękne zachodzące słońce, odpijające ciepłe promienie w chłodnym lustrze wody. Zdjęcia ślubne z takiego miejsca zawsze wychodzą pięknie.

Ślub w lesie

Ślub w lesie

Ślub na skraju lasu bądź na leśnej polanie, to kolejny pomysł na piękne miejsce, w którym może odbyć się Wasza uroczystość. Elementami dekoracyjnymi, podczas takiego ślubu mogą być szyszki, bukiety z leśnych kwiatów oraz dodatki z mchem.

Ślub w stodole

Ślub w stodole

Ślub w stodole nie musi wcale mieć westernowego sznytu. Obecnie miejsca takiej są odnawiane i stanowią doskonałe wnętrza do ślubów w stylu boho.

Ślub kościelny w plenerze – czy można taki zorganizować?

Ślub kościelny w plenerze jest możliwy jednak w praktyce rzadko kiedy odbywa się w takim miejscu. Decyzja o wydaniu zgody na plenerowy ślub kościelny leży w gestii biskupa. Dodatkowo po Waszej stronie jest podanie istotnego powodu, dla którego ślub miałby się odbyć w innym miejscu niż kościół.

Wniosek o zgodę należy złożyć przynajmniej rok wcześniej. Może on zostać odrzucony bez wyjaśnienia.

Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie ślubu w kameralnym kościele w malowniczej części Polski.

Ślub cywilny za granicą – czy jest możliwy?

Jeżeli mieszkacie za granicą i planujecie wziąć ślub cywilny właśnie tam, a jest to teren Unii Europejskiej, to będziecie zobowiązani do wniesienia opłaty konsularnej w wysokości 500 euro.

Dodatkowo musicie zwrócić się do polskiego USC o wydanie dokumenty, który zaświadcza o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski (opłata 38 zł). Dokument taki musi zostać przetłumaczony w wydziale konsularnym (opłata 17 zł)

Jeżeli przebywacie na stałe poza granicami Polski to możecie ubiegać się o wydanie stosownego zaświadczenia za pośrednictwem konsula RP.

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa ślub cywilny w plenerze?

Zwykle ślub cywilny w plenerze trwa 15-20 minut i jest to czas podobny do czasu trwania ślubu w USC.

Kto może udzielić ślubu w plenerze?

Ślubu cywilnego w plenerze może udzielić kierownik Urzędu Stanu Cywilnego lub jego zastępca, a także wójt, burmistrz oraz prezydent miasta.

Czy można wziąć ślub cywilny w plenerze bez świadków?

Ślub cywilny nie może odbyć się bez świadków. „Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków” – tak stanowi art. 7 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gov/wez-slub-cywilny

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych